Mis eristab käsunduslepingut töölepingust ja töövõtulepingust?
Mis eristab käsunduslepingut töölepingust ja töövõtulepingust?
Käsundusleping on üks enimkasutatavaid teenuste osutamise lepinguid. Selles lepinguga kohustub üks isik – käsundisaaja – pakkuma teisele isikule – käsundiandjale – teatud teenuseid. Teenuste osutamist nimetatakse käsundi täitmiseks ja vastavat lepingut käsunduslepinguks.
Käsunduslepingule omistatakse eripära selle põhjal, et see keskendub teenuste osutamise protsessile, mitte ainult tulemusele. Oluline ei ole mitte ainult saavutatud tulemus, kui selline on eesmärk, vaid ka see, et teenused vastaksid lepingus kokku lepitud kvaliteedistandarditele või keskmisele kvaliteedile juhul, kui eraldi kokkulepet pole. Käsundi saaja peab tegema kõik mõistlikud jõupingutused soovitud tulemuse saavutamiseks. Sageli tuleneb see sellest, et tulemuse saavutamine sõltub mitmetest teguritest, sealhulgas käsundiandjast.
Näiteks võib advokaat teha kõik endast oleneva, et võita kohtuprotsess, kuid kui käsundiandja varasem tegevus takistab seda, ei pruugi tulemust saavutada. Sellegipoolest ei tähenda see tingimata, et käsundisaaja on lepingut rikkunud, nagu see oleks töövõtulepingu puhul. Kuid see võib olla aluseks selgitamaks, kas soovitud tulemuseni ei jõutud, kuna käsundisaaja ei täitnud oma kohustusi nõuetekohaselt või ei olnud käsundiandjale lojaalne.
Seega, teenuste osutamise lepingute puhul tuleks kõigepealt kindlaks teha, kas see on töövõtuleping või sarnane teenuse osutamise leping. Kui vastus on eitav, võib järeldada, et tegemist on käsunduslepingu või käsundi tüüpi teenuse osutamise lepinguga.
Käsundusleping on tavaliselt pikaajaline leping, kuid võib esineda ka lühiajalisi käsunduslepinguid, näiteks leping, mille kohaselt käsundisaaja sõlmib käsundiandja nimel üksiku tehingu. Praktiliselt ei ole oluline, kas konkreetne käsundusleping on pikaajaline või mitte, kuna käsunduslepingu lõpetamise reeglid kehtivad mõlemal juhul samamoodi.
Käsundusleping võib olla tasuline või tasuta. Tasuline on käsundusleping siis, kui tasu on kokku lepitud, kuid tasu võib nõuda ka juhul, kui see ei ole eraldi kokku lepitud, eelkõige juhul, kui käsundisaaja on professionaal, kes täidab käsundit oma majandus- või kutsetegevuses Ainult juhul, kui käsundisaaja täidab käsundit väljaspool oma majandus- või kutsetegevust ning ei ole muudel põhjustel alust eeldada tasu maksmist, on käsundusleping tasuta.
Käsunduslepingute kasutusala hõlmab väga erinevaid teenuseid, sealhulgas õigusteenuste osutamist, valitseja ja korteriomanike vahelisi lepinguid, teenindus- ja hoolduslepinguid, lasteaia ja lapsevanemate vahelisi lepinguid, langevarjukoolituse ja -hüpete korraldamist, detailplaneeringu algatamist ja kehtestamist ning arhitektuurikonkursi läbiviimist. Samuti võivad käsunduslepingud hõlmata tegevust juriidilise isiku juhtorgani liikmena.
Käsundusleping ja töövõtuleping on teenuste osutamise lepingud ja seetõttu sarnased. Nende eristavaks kriteeriumiks on lepingu sisu. Kui lepingu eesmärk on teatud asja loomine või muutmine, siis on tegemist töövõtulepinguga. Kui konkreetne tulemus pole selgelt määratletud, on tõenäolisemalt tegemist käsunduslepinguga.
Käsunduslepingu korral ei tähenda eesmärgi saavutamata jäämine lepingurikkumist, samas kui töövõtulepingu puhul tähendab see lepingurikkumist.
Mõningaid teenuse osutamise lepinguid, nagu maaklerileping, agendileping, komisjonileping, maksekäsund, makseteenuse leping, tervishoiuteenuse leping ja ekspedeerimisleping, võib samuti pidada käsundi tüüpi teenuste osutamise lepinguteks. Samuti võib töölepingut pidada käsunduslepingu alaliigiks, kuigi see ei ole võlaõigusseaduses eraldi lepinguliigina esitatud. Tööleping keskendub tööprotsessile, kus töötaja peab järgima tööandja juhiseid ja olema talle lojaalne. Töölepingu alusel on töötaja sõltuv tööandjast ja allub tema juhtimisele ning töövahendid ja materjalid kuuluvad tööandjale. Käsundisaaja on aga vabam oma tegevuse korraldamisel ning määrab ise töö tegemise aja, koha ja meetodi.
Oluline on märkida, et juriidilise isiku juhtorgani liikmete suhtes ei laiene töölepinguseadus, kuna nende suhe juriidilise isikuga on käsundusleping. Siiski võib sõlmida eraldi töölepingu, mis käsitleb nende erialast tööd, mis ei ole seotud juhatuse liikme ülesannetega.
Kui teil on tekkinud vaidlus seoses käsunduslepinguga ja vajate abi, oleme alati valmis teid nõustama või teid esindama. Võtke meiega ühendust telefonil 63 63 225 või saatke e-kiri aadressile info@tetrisab.ee ning koos meie advokaatidega leiame teie küsimusele lahenduse.